امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

گروه نیازمندی ها

بازی‌های ساده در خانه

تاریخ : 1392/02/09
بازی‌های ساده در خانه

همه ما دوست داریم کودکانی بااستعداد و باهوش داشته باشیم، اما شاید نمی‌دانیم که چگونه می‌توانیم به رشد استعدادهای بالفعل کودکمان، کمک کنیم. مهم‌ترین راه‌حل برای کمک به رشد کودک زیر شش سال، بازی کردن است. اگر محیط را غنی کنیم و کودک را در کسب اطلاعات و تجربه‌ها، در یک فضای امن و مناسب، همراهی کنیم، او با احساس خوب، بازی می‌کند و بازیش، یک بازی سازنده می‌شود. احساس خوبی که کودک، از بازی با والدین پیدا می‌کند، در همه ابعاد زندگی او و والدین، اثر می‌گذارد و بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری کودکان را کم می‌کند یا از بین می‌برد.

بازی اول: پرتاب توپ
مواد لازم: تعدادی جوراب و روزنامه باطله، یک سطل
گروه سنی: دو تا چهار سال

می‌توانید با قرار دادن جوراب‌ها داخل هم، توپ‌های رنگی کوچک درست کنید. همچنین با مچاله کردن روزنامه باطله هم می‌شود توپ‌هایی با شکل و اندازه‌های مختلف درست کرد. با کودک، سرگرم درست کردن توپ‌ها از جوراب‌ها و روزنامه‌ها شوید. هنگامی که درست کردن توپ‌ها تمام شد، سطل را در فاصله‌ای معقول از کودک قرار دهید و از او بخواهید که توپ‌هایش را به داخل سطل پرتاب کند.
فاصله معقول، فاصله‌ای است که پرتاب توپ، آن‌قدرها برای کودک آسان نباشد و در عین حال، آن‌قدر هم دور نباشد که با غیرممکن بودن، شوق بازی را در کودک از بین ببرد.
این بازی هیجانی، هم بین کودک و والدین، هیجان مشترک ایجاد می‌کند، هم با هماهنگی چشم و دست، در رشد کودک، موثر است. همچنین می‌توانید با مکالمات ساده هنگام بازی، تفاوت بین بافت روزنامه و جوراب و مفهوم زبری و نرمی را به او بشناسانید.

بازی دوم: حفظ تعادل
مواد لازم: تعدادی بالش و کوسن در اندازه‌های مختلف
گروه سنی: دو تا چهار سال

بازی با بالش‌ها را به اشکال مختلف می‌توان انجام داد. در واقع، در زمستان که به دلیل سرما و آلودگی هوا، محدودیت بیش‌تری برای بازی بچه‌ها وجود دارد، این بازی، به تخلیه انرژی آن‌ها کمک می‌کند. با قرار دادن دو بالش روی هم، از کودک بخواهید که روی آن‌ها بایستد. اگر توانست تعادلش را حفظ کند، تعداد بالش‌ها را اضافه کنید.
می‌توانید با قرار دادن یک پشتی روی مجموعه بالش‌ها، الاکلنگ درست کنید و از کودک بخواهید که روی آن‌ها راه برود. می‌توانید کودک را تشویق کنید که از فاصله‌ای، به سمت تپه‌های بالشی بدود. می‌توانید از کودک بخواهید که روی بالش‌ها بایستد و با تکان دادن بالش‌ها، به آرامی، او را تشویق به حفظ تعادل کنید.
این بازی ساده، به کودک کمک می‌کند که آمادگی استفاده بهتر از توان جسمی خودش را پیدا کند. همچنین یک بازی هیجانی است که باعث تخلیه انرژی کودک می‌شود؛ البته به شرط این‌که همسایه پایینی‌تان، گوشش سنگین باشد یا به مسافرت دور دنیا رفته باشد!

بازی سوم: اگه گفتی این چیه؟
مواد لازم: یک کیسه پارچه‌ای ضخیم، تعدادی لوازم خانه یا اسباب‌بازی
گروه سنی: چهار تا شش سال

بازی، نوبتی انجام می‌شود. کسی که کیسه را به دست دارد، از اتاق بیرون می‌رود و یک شئی را داخل کیسه قرار می‌دهد. نفر دوم باید با لمس کردن آن شئی، ماهیت آن را تشخیص دهد. کسی که توانست شئی داخل کیسه را به درستی تشخیص بدهد، این بار باید شئی دیگری پیدا کند. با توجه به سن و قابلیت‌های کودک، این بازی را می‌توان تغییر داد. برای شروع، از اشیای ساده مثل شانه یا قاشق استفاده کنید. سعی کنید بازی را همراه با کودک، گام به گام، جلو ببرید و در اشیا، تنوع ایجاد کنید.
اگر وقت بیشتری داشته باشید، می‌توانید به جای کیسه، یک جعبه درست کنید و در بخشی از جعبه، سوراخی به اندازه یک دست ایجاد کنید و اشیا را داخل جعبه قرار دهید. می‌توانید برای درست کردن و تزیین جعبه، از کودک کمک بگیرید. این بازی، به تقویت حس لامسه کودکان، کمک می‌کند.

بازی چهارم: بازی با نی
مواد لازم: یک بسته نی؛ بهتر است به رنگ‌های مختلف باشد
گروه سنی: دو تا شش سال

نی، به دلیل شکل، رنگ و ماهیتش، برای کودکان، بسیار جالب توجه است. با نی، بازی‌های مختلفی می‌توان انجام داد که در اینجا، فقط یکی از این بازی‌ها را معرفی می‌کنیم. تعدادی نی در دسترس کودک قرار بدهید و از او بخواهید که با استفاده از آن‌ها، یک شکل بسازد. با قرار دادن یک قیچی در دسترس کودک، می‌توانید اندازه نی‌ها را تغییر دهید و به شکل‌هایی که با نی ساخته می‌شود، تنوع ببخشید. در مرحله بعد، با دادن چسب و مقوا به کودک، می‌توانید از او بخواهید که اشکالی را که با نی می‌سازد، روی مقوا بچسباند.
این بازی، برای تقویت هماهنگی چشم و دست و تقویت ماهیچه‌های کوچک در کودکان، مفید است.

پسرم، 18 ماهه بود که از طریق یک کلاس، با نحوه بازی کردن با کودک زیر شش سال آشنا شدم و فهمیدم بسیاری از مشکلاتی را که با کودکم دارم، می‌توانم با بازی کردن برطرف کنم. بازی، راهی بود برای ایجاد هیجان، نشاندن خنده بر لب‌های ما و پیدا کردن یک زبان مشترک با کودکی که به زحمت می‌توانست جمله‌ای بگوید.
از آن موقع تاکنون، بازی‌ها، به ما کمک کرده‌اند که بسیاری از چالش‌های پیش رو را با موفقیت بگذرانیم. بازی‌ها به ما یاد داده‌اند که چگونه با هم ارتباط برقرار کنیم. بازی‌هایی که برای این منظور، به کار برده‌ایم، بازی‌های ساده‌ای بودند که برای همه، قابل دسترس هستند. این بازی‌های ساده، به من و پسرم کمک کرده‌اند که رابطه بهتری داشته باشیم. امیدوارم که برای شما و فرزندتان هم، همین لحظه‌های خوش را فراهم کنند.


منبع:shahrzadpress.com

فرستنده مطلب : خانم نرگس محمدی مدیریت مجموعه قصر بازی


تعداد بازدید:795

نظرات کاربران

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر دهید.
نظر خود را وارد کنید :
نام و نام خانوادگی : ایمیل :
کد امنیتی روبرو :
 

مطالب مرتبط

5 دلیل مهم برای ورزش کردن دختران
چرا باید ورزش کرد؟ شما ممکن است بگویید " برای تمرین کردن" درست می گویید. برای داشتن سرگرمی ؟ این نیز صحیح است.اما مسئله از این فراتر است.در حقیقت حداقل 5 دلیل برای ورزش کردن وجود دارد.بر اساس گزارش
چگونه یک دوچرخه سواری ایمن داشته باشیم؟
امروز ، روز قشنگی است. خورشید می تابد ، پرنده ها در حال آواز خواندن هستند. چه چیزی این روز را کامل می کند ؟ بله دوچرخه سواری. اما قبل از اینکه دوچرخه تان را از منزل خارج کنید باید بدانید چگونه
چرا انجام فعالیتهای روزانه برای کودکان ضروری است؟
بازی فعالانه نوعی از فعالیت فیزیکی است که کودکان ونوجوانان باید به طور روزانه انجام دهند که شامل تخلیه زیاد انرژی آنها میشود.و ضربان قلب آن هارا بالا می برد و باعث تنفس منظم آنها میشود.
12 ایده بازی در محیط های سرپوشیده برای کودکان
تجربیا ت بازی در محیط رو باز و سرپوشیده، هر دو برای رشد فیزیکی و جسمی کودکان دارای اهمیت زیادی می باشد. درحالی که ما به راحتی به انواع بازی درمحیط های روباز فکر می کنیم اغلب برای
چرا بعضی از کودکان ورزش کردن را دوست ندارند؟
ورزش کردن کودکان , علاقه نداشتن کودکان به ورزش, عدم علاقه به ورزش,نداشتن اطلاعات ورزشی, ورزش والیبال
چرا بازی کردن هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان ضروریست؟
بازی یک منبع آرامش و تحریک مغز و بدن به طور همزمان می باشد.یک راه مطمئن برای گسترش تصورات , خلاقیت , قابلیت حل مشکلات و سلامتی فکری اینست که شما با شریک زندگیتان , همکاران , کودکان و بزرگترها و دوستانتان
معرفی بازی ها و سرگرمی های محلی ( قسمت اول)
در این مقاله سعی داریم تا شما را با چند بازی محلی آشنا کنیم بازی هشت پای هشت پای نوعی بازی دو نفره است که از زمان