امروز چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

گروه نیازمندی ها

باز هم مرور خاطرات و معرفی دو بازی دیگر بومی(قسمت دوم)

تاریخ : 1396/04/20
باز هم مرور خاطرات و معرفی دو بازی دیگر بومی(قسمت دوم)

 

 

 

 

 

فرزندانمان از بازی های کودکی والدینشان اطلاعی ندارند. متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی بازی های کامپیوتری و اپلیکیشنهای بازی بر روی گوشی های هوشمند و تبلتها , کودکانمان هیچ یک از بازی های ذوران قدیم را نمی شناسند . بازی هایی که هر کداممان را تا ساعتها سرگرم می کرد .

 

برای یادآوری این خاطرات خوش انواع مختلف این بازی های بومی و محلی را در مقاله زیر آماده کرده ایم . با آموزش این بازی ها به فرزندانمان ساعاتی خوش را برایشان فراهم نماییم .

 

 

1-نام بازی: گانیه

محل بازی: فضای آزاد,روی زمین سفت و صاف و مسطح و یا در حیاط خانه ها

وسیله بازی: گچ,زغال یا سنگ های کوچک برای تعیین حریم بازی

زمان بازی: بهار,تابستان.

تعداد بازیکنان: حداقل 8 نفر

جنس و سن: گروه های دخترانه و پسرانه

هدف بازی: تقویت و رشد استخوان های پا,توان بدنی و سرعت و چالاکی.

مقدمات بازی: در نظر گرفتن مکان مناسب برای بازی

 

 

نحوه ی بازی:

حدود زمین بازی در محدوده مربع یا مستطیل شکل با گچ یا زغال مشخص می شود. با استفاده از روش بازی " گردو, شکستم" و یا "شیر یا خط" , بازیکنان به دو تیم یارکشی می شوند.اعضای یک تیم در سراسر زمین بازی پراکنده می شوند.اعضای تیم دیگر به صورت تک نفری و با حالت لی لی وارد زمین بازی شده و سعی در زدن (رساندن دست به بدن بازیکن مقابل) می کنند.معمولا یکی از آنان را در نظر گرفته و همینطور که لی لی میکنند به او نزدیک شده و او را در گوشه ای از زمین گیر می اندازند تا نتواند فرار کند و آنگاه با زدن دست به او باعث خارج شدن یا سوختن او از بازی می شوند.بازی تا زدن آخرین نفر باقیمانده در زمین ادامه خواهد داشت. در این هنگام جای دو تیم با هم عوض می شود.در صورتی که از حالت لی لی خارج شوند سوخته و از بازی حذف می شوند.در صورتی که هر کدام از بازیکنان دو تیم از زمین خارج شود آنها خواهند سوخت.گاهی افراد گروهی که مورد تعقیب قرار دارند آنقدر چالاک هستند که گروه مقابل که لی لی می کند توانش تمام شده و تسلیم می شود.

 

 

 

 

 

 

2-نام بازی: کلاه پران

 

نحوه ی بازی:

 

 بازیکنان به دو گروه تقسیم می شوند و با شیر یا خط گروه مهاجم و مدافع را تعیین می کنند.یکی از افراد هم گروه که ورزیده تر است به عنوان سالار انتخاب می شود.

گروه مدافع درون دایره ای به قطر 3 تا 5 متر قرار می گیردو هر کدام یک کلاه نمدی به سر می گذارند.سالار گروه مدافع می تواند در داخل دایره بایستد و از گروه خود محافظت کند.نحوه قرار گرفتن گروه مدافع  در داخل دایره  به شکل حرکت شنا در ورزش باستانی است. سر تمام بازیکنان مدافع در مرکز دایره و بدن آنها به شکل شعاع دایره است.همچنین یک پا روی زمین و یک پا بالا و آزاد است که بتواند حمله گروه مهاجم را برای ربودن کلاه دفع کنند و در فرصت مناسب با زدن ضربه به پای مهاجمین , کاما و جای دو گروه تعویض گردد. محلی که بازیکنان پس از ربودن کلاه باید به آنجا برسند دک می نامند و فاصله آن تا دایره حدود 25 تا 30 متر است.

گروه مهاجم سعی می کند بدون اینکه پایش داخل دایره شود کلاه  را از سر یکی از افراد گروه مدافع برباید و به محل دک برسد.به محض اینکه یکی از گروه مهاجم موفق شد کلاه از سر گروه مدافع بردارد همراه با گروه خود به طرف دک میدود و گروه مدافع آنها را تعقیب می کند در بین راه گروه مهاجم با پاس دادن سعی در نگهداری کلاه می کنند و گروه مدافع می کوشد کلاه را پس بگیرد اگر گروه مهاجم موفق شود کلاه را به دک برساند برنده محسوب می شود در غیر اینصورت اگر کلاه به دست گروه مدافع بیفتد  جای دو گروه عوض می شود.در بعضی از مناطق گروه مدافع پشت به پشت در وسط دایه نشسته و پاها صاف روی زمین استتا در زمان دفاع به راحتی از پای راست و چپ کمک بگیرد.انجمن ورزشهای بومی و محلی این شکل نشستن را در ضوابط و مقررات بازی به کار گرفته است.

 

 

 

 

 

 

پژوهشگران: کارشناسان ارشد پژوهشکده مردم شناسیتعداد بازدید:291

نظرات کاربران

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر دهید.
نظر خود را وارد کنید :
نام و نام خانوادگی : ایمیل :
کد امنیتی روبرو :
 

مطالب مرتبط

برپایی بازار ملی هشتمین جشنواره پویانمایی تهران از 14 الی 17 اسفند 91
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این سومین بازار ملی پویانمایی است که در حاشیه جشنواره بین المللی پویانمایی تهران برگزار میشود
ارزیابی پریت پارن داور بین‌المللی انیمیشن در جشنواره بین المللی پویا نمایی تهران
جشنواره پویانمایی تهران در سطح بالایی قرار دارد.
بازی رایانه‌ای "سودکو" مجوز ساخت دریافت کرد
شورای صدور پروانه ساخت بنیاد ملی بازی های رایانهای برای یک بازی جدید با سبک مسابقهای ;پروانه
بازی رایانه‌ای "جزیره ابوموسی" در جشنواره خلیج فارس معرفی می‌شود
بازی رایانه ای "جزیره ابوموسی" که با حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای ساخته شده در جشنواره ملی خلیج
بازی رایانه‌ای "منظومه شمسی" مجوز ساخت دریافت کرد
شورای صدور پروانه ساخت بنیاد ملی بازی
برگزاری کارگاه آموزشی روباتیک
این کارگاه توسط دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی