امروز جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
تازه ترین اخبار شرکت ها :

گروه نیازمندی ها

بیکاری کارکنان شهربازی‌های سرپوشیده مشهد/ ۶۰ گیم‌نت متخلف پلمب شدند

تاریخ : 1399/02/13
بیکاری کارکنان شهربازی‌های سرپوشیده مشهد/ ۶۰ گیم‌نت متخلف پلمب شدند

 

 

 

 

 

 

 

 

بیکاری کارکنان شهربازی‌های سرپوشیده مشهد/ ۶۰ گیم‌نت متخلف پلمب شدند

 

 

رئیس اتحادیه محصولات فرهنگی و باز‌ی‌های رایانه‌ای مشهد از بیکاری تمامی کارکنان شهربازی‌های سرپوشیده مشهد در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد.

 

دو ماه از شیوع بیماری ناشناخته کرونا  می‌گذرد و بخش عمده‌ای از  فعالیت‌های روزانه شهروندان در اقصی نقاط جهان تحت تاثیر این ویروس و خطرات ناشی از ابتدا به آن به حالت تعلیق یا تعطیل درآمده است.

 

به همین دلیل  مهمترین رکن جوامع پس از سلامت افراد؛ یعنی اقتصاد کشورها توسط این  ویروس نشانه رفته است.  بسیاری از صنوف در آستانه اسفندماه و سال نو از رونق افتاد و کم کم در نیمه اسفند به تعطیلی کامل کشانده شد.

 

در حال حاضر نیز با گذشت دو ماه هنوز برخی مشاغل شرایط عادی خود را باز نیافته‌اند. هر چند با باز شدن این مشاغل، شهروندان از بیم ابتدا به بیماری هنوز به فعالیت عادی خود در سطح جامعه بازنگشته‌اند.

 

در این میان برخی مشاغل و صنوف به واسطه محدودتر بودن یا تاثیرگذار نبودن در مبادلات کلان از کانون توجه افتاده‌اند. مشاغلی که اتفاقا بخش ضعیف‌تری از افراد جامعه به آن مشغول هستند و  مسلما آسیب‌پذیرتر نیز خواهند بود. فروشگاه‌های محصولات فرهنگی و گیم نت‌ها از این قبیل مشاغل هستند که در ادامه در گفت‌وگو با مرتضی اسکافی؛رئیس اتحادیه محصولات فرهنگی و بازی های رایانه ای مشهد  از آخرین وضعیت این مشاغل خواهیم پرسید.

 

اسکافی با اشاره به تعطیلی طولانی‌مدت مشاغل مرتبط با این صنف اظهار داشت: اتحادیه محصولات فرهنگی و باز‌ی‌های رایانه‌ای شامل سه رسته صنفی: عرضه محصولات فرهنگی، گیم نت‌ها و شهربازی‌های سرپوشیده و خانه‌های کودک است که این مشاغل تقریبا از اوایل اسفند تعطیل شده‌اند.

البته پیرامون رسته اول یعنی فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی باید بگویم به غیر از محدودیت ساعت فعالیت که در اوج شیوع کرونا وجود داشت  این فروشگاه‌ها فعالیت حداقلی خود را داشته‌اند هر چند بازار شب عید را از دست دادند و به واسطه مشکلات تردد و باربری و متوقف شدن عرصه محصولات در شبکه خانگی باز هم آن چنان کاسبی نداشته‌اند اما به هر حال فعال بودهاند.

 وی در مورد شهربازی‌های سرپوشیده و خانه‌های کودک نیز گفت:این مجموعه‌ها نیز به دلیل قرار گرفتن در دسته مشاغل پرخطر از همان ابتدا تاکنون با تعطیلی کامل مواجه شده‌اند که مشکلات و معضلات بسیاری را برای ایشان به وجود آورده است. بازار شب عید و زائران نوروزی یکی از بهترین شرایط برای درآمدزایی این مجموعه‌ها بوده که متاسفانه به مانند بسیاری مشاغل دیگر امسال از آن محروم ماندهاند. در ادامه نیز ماه مبارک رمضان را خواهیم داشت و ماه‌های محرم و صفر که به قول معروف بازار در حالت عادی نیز سنگین خواهد بود و  فصل کسادی این صنوف است.

 اسکافی در پاسخ به اینکه تکلیف کارکنان این صنوف چه خواهد شد عنوان کرد: بیستم فروردین ماه جلسه‌ای در اتحادیه با حضور مدیران شهربازی‌های سرپوشیده مشهد برگزار و مقرر شد  این مجموعه‌ها پرسنل خود را از یک نفر تا پنجاه نفر در سامانه بیمه بیکاری اداره کار ثبت نمایند تا این افراد بتوانند از بسته‌های حمایتی پیش‌بینی شده دولت و بیمه بیکاری استفاده کنند زیرا در دو ماه گذشته تمامی پرسنل این مجموعه‌ها متاسفانه بیکار بوده‌اند.

 وی در پاسخ به اینکه در این میان اداره استاندارد نیز گویا در صدد پلمب برخی دستگاه‌های این مجموعه‌ها بوده است تصریح کرد: بله متاسفانه اداره استاندارد در این تعطیلی با مدیران تماس گرفته که به دلیل اتمام تاریخ استاندارد برخی وسایل مجبور به پلمب وسایل بازی هستند که طی نامه‌نگاری این اتحادیه با  اداره استاندارد مقرر شد با توجه به عدم فعالیت دو ماهه اخیر، مجوز فعالیت دستگاه‌ها در شهربازی‌های سرپوشیده به مدت سه ماه تمدید شود.

 این روزها در سایت دیوار آگهی‌های زیادی برای دعوت به بازی در گیم نت‌های خانگی منتشر می‌شود؛ با تعطیلی گیم‌نت‌ها این آگهی‌ها چه معنایی دارد؟ اسکافی در پاسخ به این مسئله عنوان کرد: مشکل اصلی صنف  ما در حال حاضر همین رسته گیم نت‌ها است.  ما حدود 700 گیم نت فعال در سطح شهر داریم که اکثرا توسط جوانان با سرمایه اندک راه‌اندازی شده و به سختی اداره می‌شود. این‌ها تا تعطیل بوده‌اند ضرر مالی جدی متحمل شده‌اند.

 حالا در این میان برخی پنهانی باز کرده‌اند و یا برخی در خانه‌ها دستگاه چیده‌اند و خانه را به گیم‌نت تبدیل کرده‌اند که خود خطرات جدی دارد. نظارت و ورود به داخل این خانه‌ها از عهده ما یا نیروی انتظامی خارج است و این فعالیت در خانه علاوه بر مشکلات سلامت ممکن است منجر به بروز برخی فسادها و حواشی دیگر نیز باشد.

 البته ما در جلسات با اتاق اصناف هشدارها را دادهایم و در همین راستا پروتکل‌های بهداشتی را تنظیم و برای تایید به اتحادیه ارسال کرده‌ایم تا در صورت تایید و رعایت امکان بازگشایی رسمی و قانونی گیم‌نت‌ها فراهم شود نا امکان کنترل و حفظ جان کودکان و نوجوانانی که این روزها به واسطه تعطیلی مدارس بیکار هم هستند فراهم شود.

 رئیس اتحادیه محصولات فرهنگی و بازی‌های رایانه‌ای مشهد در مورد نظارت‌ها اظهار داشت: واحد نظارت ما به همراه نیروی انتظامی در این مدت  اقدام به پلمب 60 گیم‌نت متخلف نموده است که اقدام به فعالیت و بازگشایی نموده‌اند اما اکثر واحدها با ما در جهت  حفظ سلامت و شکستن زنجیره این ویروس کمک نموده‌اند و با تحمل مشکلات اقتصادی همچنان تعطیل هستند اما این تحمل اندازه‌ای خواهد داشت. ما هم به میزان محدود و در وسع امکانات خودمان امکان نظارت بر واحدها را داریم.

 وی ادامه داد: مسلما این پروتکل بهداشتی شامل ضدعفونی نمودن؛ ارائه ماسک است که منتظر تایید ان در جلسه ستاد مبارزه با کرونا استانداری هستیم. هرچند همه ما می‌دانیم تصمیم‌گیری در این باره به صورت کشوری و یکپارجه است و از دست بنده در اتحادیه یا اتاق اصناف یا استانداری استان برخی مصوبات خارج است. همچنین درخواست نموده‌ایم تا در صورت ارائه بسته‌های حمایتی مشاغل این اتحادیه نیز تحت پوشش قرار گیرند تا بلکه بخشی از ضرر و زیان اقتصادی به این افراد جبران شود.

 البته باید قبول کرد که در صورت باز شدن واحدها نیز با توجه به ترس و احتیاط در جامعه رونق به آسانی به این مجموعه‌ها باز نخواهد گشت اما در نهایت ارائه بسته‌های حمایتی یا تسهیلات در هر قالبی می‌تواند ادامه حیات را برای این مشاغل ممکن سازد.

 

منبع


تعداد بازدید:41

نظرات کاربران

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر دهید.
نظر خود را وارد کنید :
نام و نام خانوادگی : ایمیل :
کد امنیتی روبرو :
 

مطالب مرتبط

برپایی بازار ملی هشتمین جشنواره پویانمایی تهران از 14 الی 17 اسفند 91
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این سومین بازار ملی پویانمایی است که در حاشیه جشنواره بین المللی پویانمایی تهران برگزار میشود
ارزیابی پریت پارن داور بین‌المللی انیمیشن در جشنواره بین المللی پویا نمایی تهران
جشنواره پویانمایی تهران در سطح بالایی قرار دارد.
بازی رایانه‌ای "سودکو" مجوز ساخت دریافت کرد
شورای صدور پروانه ساخت بنیاد ملی بازی های رایانهای برای یک بازی جدید با سبک مسابقهای ;پروانه
بازی رایانه‌ای "جزیره ابوموسی" در جشنواره خلیج فارس معرفی می‌شود
بازی رایانه ای "جزیره ابوموسی" که با حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای ساخته شده در جشنواره ملی خلیج
بازی رایانه‌ای "منظومه شمسی" مجوز ساخت دریافت کرد
شورای صدور پروانه ساخت بنیاد ملی بازی
برگزاری کارگاه آموزشی روباتیک
این کارگاه توسط دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی